Напевно ви вже чули термін "блокчейн", можливо, не звернули на нього особливої уваги, але, блокчейн - цей прорив з дуже масштабними наслідками, які торкнуться не тільки сфери фінансів, але і багато інших галузь. В цій статті ми розкажемо, що таке блокчейн, простими словами.

Блокчейн - новітня технологія, інтерес до якої зріс разом з популярністю криптовалюти. Сьогодні її широко обговорюють не тільки в світі фінансів. Блокчейн вже пробують використовувати для зберігання і обробки персональних даних та ідентифікації, в маркетингу і комп'ютерних іграх. Але що таке блокчейн? Розбираємо по буквах.

Це розподілена база даних, у якій пристрої зберігання даних не підключені до загального сервера. Ця база даних зберігає постійно зростаючий список упорядкованих записів, званих блоками. Кожен блок містить мітку часу і посилання на попередній блок.

Застосування шифрування гарантує, що користувачі можуть змінювати тільки ті частини ланцюжка блоків, якими вони «володіють» в тому сенсі, що у них є закриті ключі, без яких запис в файл неможлива. Крім того, шифрування забезпечує синхронізацію копій розподіленої ланцюжка блоків у всіх користувачів.

Уявіть собі цифрову історію хвороби: кожен запис і є такий блок. Цей запис є мітка: дата і час внесення. Спочатку вважається обов'язковим заборона на зміну записів заднім числом, тому що потрібно, щоб записи про діагностику, лікування і т.д. не допускали різних тлумачень і залишалися в початковому вигляді. До записів можуть отримати доступ тільки лікар, у якого є один закритий ключ, і пацієнт, у якого є інший. Потім до цієї інформації отримають доступ тільки ті, кому один з цих користувачів надасть свій закритий ключ (наприклад, лікарня в цілому або окремий фахівець). Так, наприклад, може використовуватися технологія блокчейн в медичній базі даних.

У технологію блокчейн спочатку закладена безпеку на рівні бази даних. Концепцію ланцюжків блоків запропонував у 2008 році Сатоши Накамото (Satoshi Nakamoto). Вперше реалізована вона була в 2009 році як складова цифрової валюти - біткоін, де блокчейн грає роль головного загального реєстру для всіх операцій. Завдяки технології блокчейн біткоіни став першою цифровою валютою, яка вирішує проблему подвійних витрат (на відміну від фізичних монет або жетонів, електронні файли можуть дублюватися і витрачатися двічі) без використання будь-якого авторитетного органу або центрального сервера.

Безпека в технології блокчейн забезпечується через децентралізований сервер, проставляється мітки часу, і однорангові мережеві з'єднання. В результаті формується база даних, яка управляється автономно, без єдиного центру. Це робить ланцюжка блоків дуже зручними для реєстрації подій (наприклад, внесення медичних записів) та операцій з даними, управління ідентифікацією та перевірки походження.

blockchain

Як же працює технологія блокчейн?

Іноді технологію блокчейн називають «інтернетом цінностей», і ми вважаємо, що це хороша метафора.

Кожна людина може розмістити в інтернеті інформацію, а потім інші люди можуть отримати до неї доступ з будь-якої точки світу. Ланцюжки блоків дозволяють відправляти в будь-яку точку світу, де буде доступний файл блокчейна, будь-які цінності. Але у вас повинен бути закритий ключ, створений за криптографічним алгоритмом, щоб дозволити вам доступ тільки до тих блоків, якими ви «володієте».

Надаючи будь-кому свій закритий ключ, ви по суті передаєте цій особі грошову суму, яка зберігається у відповідному розділі ланцюжка блоків.

У разі біткоіна такі ключі використовуються для доступу до адрес, за якими зберігаються деякі суми у валюті, що представляють пряму фінансову цінність. Цим реалізується функція реєстрації переказу коштів - зазвичай таку роль виконують банки.

Крім того, реалізується ще одна важлива функція: установка відносин довіри і підтвердження автентичності особистості, тому що ніхто не може змінювати ланцюжок блоків без відповідних ключів. Зміни, не підтверджені цими ключами, відхиляються. Звичайно, ключі (як і фізична валюта) теоретично можуть бути вкрадені, але захист кількох рядків комп'ютерного коду зазвичай не вимагає великих витрат. (Порівняйте, наприклад, з витратами на зберігання золотого запасу в горезвісному Форт-Нокс).

Це означає, що основні функції, які виконуються банками (перевірка справжності особистості для запобігання шахрайства та подальша реєстрація угод, після чого вони стають законними), можуть виконуватися ланцюжком блоків швидше і точніше.

blockchain

У чому важливість технології блокчейн?

Сьогодні ми вже звикли ділитися інформацією через децентралізовану інтерактивну платформу інтернету. Але коли мова заходить про пересилання цінностей (грошей), ми зазвичай змушені знову користуватися послугами старих централізованих фінансових установ (банків). Так, методи платежів через інтернет з'явилися практично в момент народження цієї мережі (найбільш очевидний приклад - PayPal), але вони, як правило, вимагають інтеграції з банківським рахунком або кредитною карткою, інакше їх не можна повноцінно використовувати.

Технологія блокчейн пропонує привабливу можливість позбутися від цього «зайвої ланки». Вона може взяти на себе всі три важливі ролі, які традиційно відіграє сектор фінансових послуг: реєстрація угод, підтвердження автентичності особистості та укладання контрактів.

Це буде мати величезне значення, оскільки в усьому світі ринок фінансових послуг - найбільший за ринковою капіталізацією. Перевод хоча б частини цієї системи на технологію блокчейн призведе до розриву великого числа зв'язків у сфері фінансових послуг, але одночасно дозволить значно підвищити ефективність таких послуг.

Третя можлива роль цієї технології (укладання контрактів) може виявитися дуже корисною і поза сектором фінансів. Крім введення в обіг ще однієї валюти (біткоіни), технологія блокчейн може використовуватися для зберігання будь-якого виду цифрової інформації, включаючи комп'ютерний код.

Цей фрагмент коду можна запрограмувати так, щоб він виконувався, тільки коли обидві сторони вводять свої ключі, тим самим погоджуючись на укладення контракту. Цей же код може отримувати інформацію з зовнішніх потоків даних (ціни на акції, метеорологічні зведення, заголовки новин і все інше, що може бути проаналізовано комп'ютером) і складати контракти, які будуть автоматично реєструватися при виконанні певних умов.

Цей механізм називається «розумні контракти» (смарт-контракти), і можливості його застосування практично нескінченні.

Наприклад, інтелектуальна система терморегуляції може передавати дані про споживання енергії в інтелектуальну електричну мережу. При споживанні певної кількості електроенергії інша ланцюжок блоків автоматично переводить потрібну суму з вашого рахунку на рахунок енергетичної компанії. В результаті автоматизуються робота лічильника і процес виставлення рахунків.

У нашому прикладі з медичними записами лікар або пацієнт можуть передати свій закритий ключ медичного пристрою, наприклад монітора рівня цукру в крові. Тоді цей пристрій може автоматично, з дотриманням вимог безпеки реєструвати значення рівня цукру в крові пацієнта, а потім, наприклад, обмінюватися даними з пристроєм для ін'єкцій інсуліну, яке буде на підставі цих даних автоматично підтримувати нормальний рівень цукру.

Даний підхід підходить і для контролю використання інтелектуальної власності: він може визначити, скільки разів користувачеві дозволено отримати доступ до інформації, поділитися нею або скопіювати її. Ще його можна використовувати для створення систем голосування з захистом від фальсифікацій, поширення інформації без цензурних обмежень і багато чого іншого.